Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rajdzie Szlakiem Hymnu. W tym roku uczestnikami byli: Ludwika Białkowska, Paulina Siwek, Paweł Ślendakowski, Wiktoria Czerniatyńska, Kamila Skomorucha, Weronika Ostrzyniewska oraz Zuzanna Stępka. Tegoroczna, szósta edycja rajdu poświęcona została setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej oraz Legionom Polskim Józefa Piłsudskiego i przebiegała pod hasłem „Słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany.”
W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku nastąpiło oficjalne otwarcie Rajdu przez Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Sławomira Antonika - organizatora Rajdu Młodzieżowego, księdza Jana Zalewskiego oraz Dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W dniach 26 kwietnia- 10 maja rajdowicze pokonali ok. 5 tysięcy kilometrów. Odwiedzili wiele państw: Czechy, Słowację, Węgry, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Rumunię, gdzie w ważnych dla nas miejscach pamięci narodowej oddali hołd poległym Polakom.

szlak_01a szlak_09

Uczestnicy rajdu poznali najważniejsze wydarzenia i postaci związane z historią Węgier. W Mostarze (Hercegowina) spotkali się z przedstawicielami organizacji polonijnych. W Belgradzie zwiedzili Parlament Serbii. W Rumunii złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu oraz spotkali się z Polakami mieszkającymi w mieście Paltinosa. Odwiedzili Nowy Sołoniec, czyli typową polską miejscowość. Dalsza część Rajdu wiodła przez Polskę: Przemyśl, Sanok, Kraków i Wadowice.

Od pierwszej edycji rajdu jego specyfiką jest połączenie młodzieżowego przedsięwzięcia z rajdem motocyklowym. Wzorem lat poprzednich wzięło w nim udział wielu motocyklistów, których komandorem jest ks. Jan Zalewski, proboszcz parafii Haderslev w Danii. Ksiądz Jan jest również pomysłodawcą i duchowym opiekunem historycznego szlaku.
Zdaniem gimnazjalistów VI Rajd Szlakiem Hymnu dla wszystkich był wielkim przeżyciem. Dzięki niemu mieli okazję poznać odległe zakątki, gdzie Polacy bili się o niepodległość. Oglądali też wspaniałą architekturę i piękne krajobrazy.
Duże wrażenie na uczestnikach zrobiły miasta: Budapeszt, Belgrad, Mostar i Sarajewo oraz Medjugorie - miejsce objawień Matki Bożej.
Pięknymi miastami na trasie były również: rumuńska Bukowina, słowackie Koszyce i polski Kraków.

tekst: Izabela Kaczyńska- na podstawie wspomnień uczestników rajdu- Ludwiki Białkowskiej i Wiktorii Czerniatyńskiej
zdjęcia: DK Zacisze

więcej zdjęć w galerii