Get Adobe Flash player
-->

W niedzielę 13 września br. rozpoczął się VII rajd Szlakiem Hymnu. Biorą w nim udział wyróżniający się uczniowie szkół na Targówku. Nasze gimnazjum reprezentują Aleksandra Frąckiewicz z klasy 3f oraz Jakub Hypś i Piotr Mikołajczyk z klasy 2g. Tegoroczna edycja rajdu „Dla Ojczyzny ratowania wrócim się przez morze” upamiętnia polskiego bohatera narodowego hetmana Stefana Czarnieckiego a także najważniejsze wydarzenia historyczne związane z tą postacią. Trasa 8-dniowego rajdu prowadzi przez Niemcy, Danię i Polskę. Na uroczystej mszy świętej w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej obecni byli dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe, rodzice i nauczyciele. Po mszy wszyscy udali się pod pomnik katyńsko- smoleński, przy którym odśpiewano hymn i złożono kwiaty. Następnie uczestnicy rajdu odebrali z rąk burmistrza dzielnicy Targówek pana Sławomira Antonika odznaki i wyruszyli w trasę.
więcej zdjęć w galerii
tekst: Iza Kaczyńska
zdjęcia: Tomasz Kaczyński

10_MG_3548 09_MG_3529

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rajdzie Szlakiem Hymnu. W tym roku uczestnikami byli: Ludwika Białkowska, Paulina Siwek, Paweł Ślendakowski, Wiktoria Czerniatyńska, Kamila Skomorucha, Weronika Ostrzyniewska oraz Zuzanna Stępka. Tegoroczna, szósta edycja rajdu poświęcona została setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej oraz Legionom Polskim Józefa Piłsudskiego i przebiegała pod hasłem „Słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany.”
W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku nastąpiło oficjalne otwarcie Rajdu przez Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Sławomira Antonika - organizatora Rajdu Młodzieżowego, księdza Jana Zalewskiego oraz Dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W dniach 26 kwietnia- 10 maja rajdowicze pokonali ok. 5 tysięcy kilometrów. Odwiedzili wiele państw: Czechy, Słowację, Węgry, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Rumunię, gdzie w ważnych dla nas miejscach pamięci narodowej oddali hołd poległym Polakom.

szlak_01a szlak_09

Więcej…

Ogólnopolski Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

Konkurs odbywa się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy i jest częścią realizowanego od kilku lat projektu „Szlakiem Mazurka Dąbrowskiego".

Konkurs skierowany jest do młodzieży, której szkoła w nazwie nosi imię Hymnu Narodowego lub wybitnych postaci związanych z Hymnem. W przypadku szkół warszawskich w konkursie mogą uczestniczyć wszystkie szkoły.

Nagrodą dla laureatów jest 14-dniowy VI Rajd Szlakiem Hymnu, który od

będzie się

w terminie 26 kwietnia – 10 maja 2014 r.
Trasa Rajdu: Polska, Węgry, Serbia, Rumunia, Ukraina

 

Regulamin konkursu

Pieśni i piosenki patriotyczne - lista utworów

karta zgłoszenia plik pdf do wydruku

karta zgłoszenia plik MS Worda do wypełnienie na komputerze
VI rajd

8 października br. w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Warszawa Targówek odbyło się uroczyste podsumowanie V Rajdu Szlakiem Hymnu. Krótkie przemówienie wygłosili burmistrz Sławomir Antonik i pani poseł Joanna Fabisiak. Pomysłodawca i komandor rajdu ksiądz Jan Zalewski przybliżył natomiast program i trasę kolejnej edycji. Uczestnicy rajdu i zaproszeni goście obejrzeli prezentację multimedialną, przygotowaną przez p. Pawła Tauta. W drugiej części uroczystości wystąpili uczniowie naszej szkoły Julia Cabańska, Łukasz Zaluski i Karolina Przybysz. Nasze gimnazjum było współorganizatorem tegorocznego rajdu, podczas którego uczniowie-laureaci konkursów przemierzyli Francję, Hiszpanię i Portugalię śladami Polaków walczących u boku cesarza Napoleona.

  v_rajd_01_img_1598 v_rajd_02_img_1598

 tekst i zdjęcia: Iza Kaczyńska

Uczniowie naszej szkoły: Julia Cabańska, Zuzia Bazylak, Karolina Przybysz i Łukasz Zaluski, którzy zostali laureatami ogólnopolskich konkursów, zorganizowanych w dzielnicy Targówek wzięli udział w V Rajdzie Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte.” Dla nich i pozostałych 25 gimnazjalistów i licealistów z Warszawy i Polski wyjazd był nagrodą, ufundowaną przez władze dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. Rajd trwał od 10 do 25 maja 2013 r. a jego trasa wiodła przez Hiszpanię, Portugalię i Francję i liczyła łącznie 9150 km. Uczestnicy rajdu zwiedzili m.in. Barcelonę, Walencję, Santiago de Compostela, Saragossę i Paryż a także sanktuarium w Fatimie i Lourdes. Poznali też Costa del Sol czyli hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego. Obejrzeli inscenizację szarży pod Samosierrą, przygotowana przez grupę motocyklistów. Byli też na Gibraltarze, stanowiącym zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii. Tam złożyli hołd zmarłemu tragicznie w 1943 r. gen. Władysławowi Sikorskiemu. Uczniowie poznali miejsca związane z cesarzem Napoleonem i walczącymi u jego boku Polakami. Śpiewali hymn i pieśni patriotyczne, zapalali znicze i składali kwiaty wszędzie tam, gdzie bili się i ginęli nasi rodacy. Chętni uczestniczyli w mszach świętych, odprawianych przez ks. Jana Zalewskiego, komandora rajdu. Uczniom towarzyszyli nauczyciele: p. Iza Kaczyńska i p. Paweł Taut. Pamiątką z rajdu są wspaniałe wrażenia, setki zdjęć i nawiązane z innymi uczestnikami przyjaźnie. Więcej zdjęć w naszej galerii oraz na https://www.facebook.com/szlakiemhymnu.

tekst: Iza Kaczyńska

Rajd_Szlakiem_Hymnu_07 Rajd_Szlakiem_Hymnu_15


zdjęcia: Paweł Taut

logoAutokar pełen młodzieży - laureatów konkursu historycznego – w tym nasze dwie uczennice: Karolina Przybysz z klasy 1 c i Martyna Karasińska z klasy 3d, około czterdziestu motocyklistów na wspaniałych motorach, ponad cztery tysiące km, 13 dni w podróży po Polsce, Białorusi, Rosji, Łotwie i Litwie, spotkania z Polonią (w różnym wieku). Szczytny cel, patriotyczny obowiązek i walory poznawczo-turystyczne, to IV RAJD SZLAKIEM HYMNU, który pod patronatem warszawskich dzielnic: Targówka, Śródmieścia, Żoliborza i Pragi Południe odbył się między 14 a 26 maja 2012 r.
Rajd Szlakiem Hymnu 2012 był czwartym etapem realizacji wieloletniego projektu „Poznajemy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego.”
Władze Dzielnicy Targówek w Warszawie już po raz czwarty wspierały organizacyjnie pomysłodawcę projektu ks. Jana Zalewskiego - proboszcza Parafii Hadrslev w Danii oraz duszpasterza motocyklistów.
Dom Kultury Zacisze w Warszawie był realizatorem Rajdu i organizatorem konkursów: plastycznego „Mapa Hymnu Narodowego” oraz na prezentację multimedialną „Historia Polski w moim domu, dzielnicy, mieście”. Uczestnikami Rajdu Szlakiem Hymnu 2012 byli laureaci powyższych konkursów oraz uczniowie będący laureatami innych konkursów historycznych z Dzielnicy Targówek, Śródmieście, Praga Południe, Żoliborz.


Laureaci Gimnazjum nr 144


1. Mapa Hymnu Narodowego:
- Karolina Najda kl. 2d
nauczyciel opiekun – p. Joanna Konieczka

2. Historia Polski w moim dom:
- Karolina Przybysz kl. 1c
- Martyna Karasińska kl. 3d
nauczyciel opiekun – p. Anna Leoniak

foto_03 foto_04

Więcej zdjęć w galerii